Nisan ayında metrelerce karla mücadele

Metrelerce karın bulunduğu Van-Bahçesaray yolu, vatandaşların tehlike yaşamaması ve çığın facialara neden olmaması için 22 Aralık’ta kapatılmıştı.Aylardır ulaşımın sağlanamadığı yolda, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. 

Kar kalınlığının yer yer 7 metreyi bulduğu bölgede, çalışmalarını kontrollü sürdüren ekipler yolun kapalı olan 51 kilometrelik bölümünün 21 kilometresini açtı. 

Yüksek dağların yamaçlarından geçen yolda meşakkatli bir çalışma yürüten ekipler, birçok çığın düştüğü bölgede adeta kardan tünel oluşturarak ilerliyor. 

Kar kalınlığının iş makinelerinin boyunu aştığı, birçok noktaya düşen çığ nedeniyle elektrik direklerinin devrildiği yolun 15-20 gün sürecek çalışmanın ardından ulaşıma açılması bekleniyor. 

Van-Bahçesaray yolunun kapalı olması nedeniyle ilçeye Bitlis’in Hizan ilçesi üzerinden ulaşım sağlanıyor. 

“HAZİRAN AYINA KADAR KAR YERDE KALIYOR”

Kara yolunda ulaşımın sağlandığı son yerleşim birimi olan Yukarı Narlıca Mahallesi’nde yaşayan Emin Kaplan,  bu yıl çok kar yağdığını söyledi. 

Kaplan, “Mahallemizin 20 kilometre aşağısında bahar yaşanırken burada hâlâ çok çetin bir kış var. Bahçesaray yolu buradan geçiyor. 2020’de 2 çığ düştü ve büyük acılar yaşandı. Bu yıl da çok kar yağınca yolu ulaşıma açmadılar. Dün itibarıyla çalışmalara başladılar. Burada kış en az 6 ay sürüyor. Hazirana kadar kar yerde kalıyor” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x