MİT Müsteşarı İbrahim Kalın’dan Armağan Çağlayan’a teşekkür

MİT Başkanı İbrahim Kalın, yeni kitabı Öze Yolculuk’u geçtiğimiz aylarda çıkarttı. Kalın edebiyat yapıtında kendi deyimiyle “Ben kimim ve neden buradayım?” sorusuna yanıt arıyor. Öte yandan kapağın içerisinde bir detay dikkat çekti. MİT Başkanı Kalın’ın Youtube da gerçekleştirdiği programlarla ve iktidara muhalif kimliğiyle son dönemde ön plana çıkan Armağan Çağlayan’a kitabında teşekkür ettiği görüldü.

Kalın kitabın giriş bölümünde, “Daha önce hiç tanışmadığımız Armağan Çağlayan’a önyargısız, mütecessis ve keyifli bir sohbetin yapılabildiğini gösterdiği için teşekkür ediyorum” dediği görüldü.

Kitabın arka kapağında ise şu ifadelere yer verildi:

” ‘Özümüzü aradığımız bir çağda yaşıyoruz. Öz-lüyoruz ama neyi özlediğimizi bilmiyoruz. Öz-fanenin özümüzle ilgili olduğunun henüz farkında değiliz… Her şeyin yapay, plastik, sanal ve dijital håle geldiği bir çağda insanın özünden bahsetmek deli saçması gibi görülüyor. İnsanı artık içindeki asıl, öz, cevher ve hakikat üzerinden değil; ona dışarıdan eklenen arazlar, aygıtlar, implantlar, avatarlar, kullanıcı adları, kodlar, algoritmalar üzerinden tanımlıyoruz. Çünkü artık özün değil; yansımanın, görüntünün, zahirin, dışsallığın, yüzeyin hâkim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Halbuki özsüz bir dünyanın ufku dar, karanlık ve boğucudur’

Açık Ufuk ve Gök Kubbenin Altında kitaplarında ufuk-öz arayışının ilk merhalesini ele alan İbrahim Kalın, bu eserinde ‘Ben kimim ve neden buradayım?’ sorusunun izinde iç dünyamızın sonsuz ufuklarını keşfe davet ediyor bizi. İç sesimizin gürültü çağının esareti altında giderek cılızlaştığı günümüzde özleyip peşine düştüğümüz ve aklın akla, kalbin kalbe dokunduğu her anda bize kendini yeniden hatırlatan özümüzü, kendimizi, aslımızı çağırıyor sahneye.

Felsefeden edebiyata, tarihten güncel yaşama, resimden müziğe pek çok konuda keyifli söyleşilerden oluşan bu kitapta, kendini moda akımlara kaptırmadan çağının ruhuna ayna tutan çok yönlü bir aydının yol arkadaşlığıyla öze dönme iradesini haykıran tefekkür ve tezekkür çabasına şahit olacaksınız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x