LGS başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan LGS 8. sınıf öğrencilerinin ortaokuldan liseye geçişinde yapılıyor. Bakan Tekin, 2024 LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağını da belirtti.

LGS NE ZAMAN?

2024’te gerçekleştirilecek LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini bildiren Tekin, şunları kaydetti:

“Bu kararımızla, öğrencilerimizin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istedik. 2 Haziran’da yapılacak LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilinmesini isterim. Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, sekizinci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır.”

Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınav takvimi ve süreçle ilgili çalışma ve duyuruları yeri geldikçe paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

LGS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Öğrencilerin lise öğrenimini görmek için katılım göstereceği LGS 2024 için başvuruları için tarih açıklanmadı.

Geçtiğimiz yıllarda LGS başvuru kılavuzu yayınlanmış ancak LGS başvuruları ise otomatik olarak alınmıştı. 2024 LGS için de bu uygulamanın devam etmesi bekleniyor.

LGS’YE 2023 YILINDA 1 MİLYON ÖĞRENCİ GİRDİ

LGS merkezi sınavına bu yıl 8’inci sınıftaki 1 milyon 246 bin 429 öğrenci başvurdu. İki oturum halinde yapılan sınav 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda gerçekleştirildi.

MEB’den yapılan açıklamaya göre 1 milyon 30 bin 195 öğrencinin girdiği LGS kapsamındaki merkezi sınava katılım oranı yüzde 82 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x