Gazze’de geçici ateşkes görüşmelerinde ‘ilerleme kaydedildi’

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 26 bini aşarken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Bill Burns, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in katıldığı ateşkes ve esir takası anlaşma sürecinin Paris’te devam ettiği bildiriliyor.

ABD yönetiminden sürece ilişkin yapılan açıklamada, Gazze’de yeni bir esir takası gerçekleşmesi için taraflar arasında somut bir çerçeve plan oluşturulduğu belirtildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Amerikan MSNBC kanalında, esir takası konusunu değerlendirdi.

AA’nın aktardığına göre Kirby, Paris’te ABD, Katar, Mısır ve İsrailli yetkililer arasında müzakere edilen ateşkes ve esir takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle esir takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini aktardı. Henüz bitmiş bir anlaşmanın ellerinde olmadığını ve görüşmelerin sürdüğünü vurgulayan Kirby, “Bu sefer fark yaratabilecek yeni bir esir takası anlaşması için şu anda bir çerçeve mevcut. Bu şekilde hem daha çok sayıda esir dışarı çıkacak hem de şiddetin azalmasıyla sivil kayıpları da azaltılabilecek” değerlendirmesini yaptı.

KATAR: İYİ BİR İLERLEME KAYDEDİLDİ

Öte yandan Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İsrail ile Hamas arasındaki esir takası anlaşmasına ilişkin, “Bu öneriyi Hamas’a iletmeyi ve onları sürece olumlu ve yapıcı bir şekilde dahil olacakları bir yere getirmeyi umuyoruz” dedi. ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’in başkent Washington’daki stüdyosunda konuşan Al Sani, İsrail ile Hamas arasında son haftalarda yürütülen müzakerelerde geçmişe göre daha fazla ilerleme kaydedildiğini ve görüşmelerde kalıcı ateşkese ilişkin net bir talebin olduğunu söyledi.

Al Sani, dün, Fransa’nın başkenti Paris’te İsrail, ABD, Katar ve Mısırlı yetkililerin esir takasına ilişkin yürüttüğü görüşmeye işaret ederek, “Dün, işleri yeniden düzene sokmak ve en azından ileriye dönük bir temel oluşturmak için iyi bir ilerleme kaydedildiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Al Sani, muhtemel esir takasına ilişkin, “Bunun bizi çok yakında daha iyi duruma getireceğini söyleyemeyiz. Ancak bu öneriyi Hamas’a iletmeyi ve onları sürece olumlu ve yapıcı bir şekilde dahil olacakları bir yere getirmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Al Sani, esir takasının önemine işaret ederek, “Çünkü günümüz dünyasında artık şehirdeki tek oyunun bu olduğunu düşünüyoruz. Durumun gerilimini azaltmanın tek yolu bu olacak” dedi. Gazze’de ateşkesin önemine dikkati çeken Al Sani, “Her iki tarafın da bu fırsatı değerlendirerek elbette savaşı durdurmasını ve aynı zamanda rehineleri geri almasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

SIZDIRILAN TASLAKTA NE YAZIYOR?

İsrail basınındaki haberlere göre, İsrail savaş kabinesinin, Paris’te toplanarak taraflar arasında müzakere edilen ateşkes ve esir takası anlaşması teklifi hakkında Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad ve İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) direktörlerinden bilgi alacağı bildirilmişti. İsrail’in müzakerelerde muhataplarına Tel Aviv’in ateşkesin süresi, kaç esirin takas edileceği, insanlık felaketinin yaşandığı Gazze’ye gönderilecek insani yardımın miktarı konusunda “esnek olduğunu” ancak “savaşın kalıcı olarak sona ermesini kabul etmediğini” bildirdiği aktarılmıştı.

Basına sızan anlaşma taslağına göre, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını 45 gün süreyle durduracağı bunun karşılığında ilk aşamada Gazze Şeridi’ndeki 35-40 arası İsrailli çocuk, yetişkin, yaralı ve hasta esirin serbest bırakılacağı ileri sürülmüştü. Ayrıca, Hamas’ın da İsrail hapishanelerindeki çok sayıda Filistinli esirin serbest bırakılmasını ve insanlık felaketinin yaşandığı Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda insani yardım gönderilmesini talep ettiği belirtilmişti.

İSRAİL’DEN TAKLİFİ KABUL ETTİĞİ HABERLERİNE YALANLAMA

Öte yandan İsrail Başbakanlık Ofisi, Paris’te ABD, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen ve İsrail’den istihbarat direktörlerinin katıldığı ateşkes taslağına ilişkin basına sızan maddelerin doğru olmadığını açıkladı. Basına sızan taslakta İsrail’in kabul edemeyeceği maddelerin olduğunu açıklayan Başbakanlık Ofisi, “zafer elde edene kadar savaşacaklarını” belirtti.

Haberde, Başbakanlık Ofisi’nin açıklamayı Netanyahu’nun koalisyonundaki aşırı sağcı ortaklarından gelebilecek itirazların önüne geçmek için yapmış olabileceği yorumu yapıldı. Basına sızan anlaşma taslağına göre, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını 45 gün süreyle durduracağı bunun karşılığında ilk aşamada Gazze Şeridi’ndeki 35-40 arası İsrailli çocuk, yetişkin, yaralı ve hasta esirin serbest bırakılacağı ileri sürüldü.

Ayrıca, Hamas’ın da İsrail hapishanelerindeki çok sayıda Filistinli esirin serbest bırakılmasını ve insanlık felaketinin yaşandığı Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda insani yardım gönderilmesini talep ettiği belirtti. Öte yandan, İsrail Maliye Bakanı aşırı sağcı Bezalel Smotrich, basına sızan ateşkes taslağı haberleri üzerine yaptığı açıklamada, esir takası karşılığında “ateşkes ve Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını kabul etmeyeceğini” açıkladı.

İsrail savaş kabinesinin bu akşam yerel saatle 20.00’da ateşkes ve esir takası teklifini görüşmek üzere toplanması planlanıyordu. İsrail’in prensipte kabul ettiği ileri sürülen ateşkes taslağının Hamas’a sunulduğu öne sürülmüştü.

İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım 2023’te başlayan ve bir hafta süren esir takası kapsamında 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı. Hamas’ın elinde hala 136 İsrailli esir bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x