BM Yardım Şefinden çarpıcı Hamas açıklaması! İsrail’de büyük şaşkınlık yarattı

  • Haber7 – ÖZEL

İşgalci İsrail 7 Ekim tarihinden bugüne kadar on binlerce masum sivili katlederek tüm savaş suçlarını işledi. Başta çoğu ülkenin desteğini toplayan İsrail son zamanlarda yalnızlaşmaya başladı. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı açtığı soykırım davası, Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanında kabul edildi. Bu karardan sonra Birleşmiş Milletlerin Gazze için yardım götürme çabası da artmaya başladı. 

Son olarak Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths katıldığı bir programda İsrail’in komşu ülkelerle savaşmayı bırakıp uzlaşması gerektiğini ifade etti. Griffiths ayrıca Hamas’ın bir terör örgütü değil Siyasi bir topluluk olduğunu söyledi. Yapılan bu açıklama İsrail’de geniş yankı uyandırdı.

“HAMAS BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR”

Gazze’de yaşananların bugüne kadarki tecrübeleri arasında en kötü insani kriz olduğunun altını çizen Martin Griffiths, Refah’a saldırı ihtimali geceleri uykumu kaçırıyor diyerek şunları ifade etti:

İSRAİL, BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN İSTEDİĞİNİ ALAMADI!

Birleşmiş Milletler üst düzey yetkilisinden yapılan bu açıklamalar sonrasında İsrail’in resmi X hesabı ve İsrail hükümet sözcüsü Eylon Levy açıklama yaptı. İsrail’in resmi X hesabı yaptığı açıklamalarda “BM ne kadar iğrenç bir hale geldi” denilirken hükümet sözcüsü Eylon Levy ise Birleşmiş Milletlerin, Hamasın teslim olması yönünde değil de bu şekilde bir açıklama yapmasını şaşkınlıkla izlediğini ifade etti.

“ATILAN ADIMLAR OLUMLU ANCAK YETERSİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mısır ziyareti sonrası Türkiye’ye dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazze’ye giden yardımlar hakkında sorulan soruya cevap veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

ABD DE ARTIK İSRAİL’İN YANINDA DURMUYOR!

İşgalci İsrail’in politikalarını ve saldırılarını başta destekleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Bıden geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x