Beyaz Saray’dan F-35 açıklaması: Görüşmelerimiz sürüyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye’nin, ABD’nin S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin “endişelerini gidermesi halinde” yeniden F-35 programına katılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, John Kirby günlük basın brifinginde F-35 savaş uçaklarına ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Türkiye’ye F-16 savaş uçakların satılmasının ardından, Türkiye’nin F-35 üretim programına geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin soruya Kirby, bu konuda şu anda bir değişiklik ya da güncel bir gelişme olmadığı yanıtını verdi.

Kirby, “Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor, eğer Türkiye bu konudaki endişelerimizi giderebilirse ondan sonra F-35 programına katılımı restore edilebilir” dedi.

Türkiye’de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Rusya’dan alınan S-400 füze savunma sistemiyle ilgili durumun çözülmesi halinde Türkiye’yi yeniden F-35 programına kabul etmekten memnuniyet duyacaklarını belirtmişti.

F-35 savaş uçağı üretim projesinde yer alan Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerinin alınması gerekçesiyle projeden çıkarılmıştı. Türkiye’nin yaptığı ödemelere karşılık F-16 savaş uçağı satışı ve modernizasyonu gündeme gelmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x