Alman Ekonomi Bakanı: Hindistan, Putin’in tek taraflı savaş sürdürdüğünü kabul etmeli

T24 Dış Haberler

Almanya’nın Ekonomi ve İklim Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, Hindistan’a yaptığı ziyaretin başlangıcında Yeni Delhi’yi Rusya’nın “tek taraflı saldırganlığı” karşısında tarafsız kalmamaya çağırdı.

DW kanalıyla Hindistan’da yapılan röportaj sırasında konuşan Habeck, Hindistan’ın “Rusya ile olan geleneğine ve ortaklığına” saygı duymakla birlikte, savaş devam ederken ülkenin tarafsız kalamayacağını söyledi.

Habeck, “Hindistan en azından net bir dil kullanır ve bunun bir saldırganlık olduğunu, tek taraflı bir saldırganlık olduğunu, Putin’in savaşı olduğunu söylerse çok memnun olurum ve hatta ilişkimize yardımcı olur” dedi.

Hindistan, Rusya’nın Şubat 2022’de başlattığı Ukrayna savaşından bu yana resmi olarak tarafsız bir tutum sergiledi. Ancak Yeni Delhi, Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımlarını desteklemedi ve Rusya’dan fosil yakıt satın almaya devam ediyor.

“Enerji konusunda tek ülkeye bağımlı olmaktan acı bir ders aldık”

Ukrayna konusundaki anlaşmazlığa rağmen Almanya’nın Hindistan ile ekonomik ilişkilerini büyütme ihtiyacı belirginliğini sürdürdü.

Ziyaret öncesinde Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Özellikle yenilenebilir enerjiler ve yeşil hidrojen alanında daha yakın işbirliği her iki taraf için de büyük bir potansiyel barındırıyor ve dayanıklılığımızı ve ekonomik güvenliğimizi arttırabilir” denildi.

G20 Ekonomi Bakanları’nın cumartesi günü Hindistan’da gerçekleştireceği toplantıdan iki gün önce, perşembe günü Hindistan’a giden Ekonomi Bakanı’na bir iş heyetinin de eşlik ettiği belirtildi. Almanya’nın Asya’daki ekonomik ilişkilerini Çin’den uzaklaştırma çabasında olduğu DW’nin haberinde değerlendirildi.

Habeck, Alman şirketleri için büyük bir endişe kaynağı olan Almanya’nın nitelikli işçi sıkıntısını da ele almak istediğini röportajda söyledi. “Almanya’da işgücü eksikliğimiz var, Hindistan’da çok sayıda vasıflı, yetenekli, iyi eğitimli insan var, (ülkemize) hoş gelirsiniz” ifadelerini kullandı.

Habeck, röportajında Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaş nedeniyle enerji konusunda tek bir ülkeye bağımlı olmanın tehlikesine dair acı bir ders aldıklarını ifade ederek “Çin ile büyük bir ortaklığımız olması sorun değil, Hindistan’ın da var ama tek bir (ortağa) bağımlı olmak o kadar da iyi değil. Bu yüzden yeni ortaklar arıyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x