TCMB rezervleri 1 ayda 9,3 milyar dolar azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinde bir süredir swap stokundaki değişim nedeniyle etkisini hissettiren rezerv düşüşü geçen hafta da devam etti.

TCMB verilerine göre 3 Mart haftasında brüt rezervler 811 milyon dolarlık azalışla 120,4 milyar dolara geriledi. Son 1 ayda TCMB rezervlerinde 9,3 milyar dolarlık düşüş izlendi.

İlgili haftada altın rezervleri 50 milyar doları biraz aşarken, Döviz rezervi ise 70,3 milyar dolara geriledi. Böylelikle brüt döviz rezervi yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine çekildi.

TCMB’nin net rezervlerinde ise bir önceki haftaya göre toparlanma oldu. TCMB’nin net rezervi 3 Mart haftasında 20,7 milyar dolara çıktı. Bir önceki hafta net rezervler 20,2 milyar dolardı.

Swap hariç net rezervlerde yatay bir seyir izlendi. TCMB’nin swap hariç net rezervleri eksi 44 milyar dolardan eksi 43,8 milyar dolara yükseldi.

TCMB taraflı swap stokunda bir süredir gerileme izleniyor. TCMB verilerine göre 3 Ocak itibariyle swap stoku 40,9 milyar dolara geriledi. Ocak ayında swap stokunda 48 milyar dolar seviyesi izlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir