Kurumsal yatırımcılar yükselişe rağmen kripto fonlarından çıkışa devam ediyor

Investing.com – Kripto para piyasalarının geçen hafta yukarı yönlü hareket etmesine rağmen kripto varlık yatırım ürünlerinde 6. haftada da çıkışlar devam etti. 

CoinShares verilerine göre geçen hafta kripto varlıklara dayalı yatırım ürünlerinde 95 milyon dolarlık net çıkış görüldü. Bitcoin fonlarında çıkışlar ise 113 milyon doları bularak en çok satılan fonlar olarak kalmaya devam etti. CoinShares analistlerine göre kripto piyasalarındaki olumlu algıyla zıt olan bu satış hareketi, kurumların likidite ihtiyacından kaynaklanıyor.

Kripto varlık yatırım ürünleri, art arda 6. Haftada çıkışlar görürken toplam çıkan haftalık fon miktarı 95 milyon dolar oldu. Önceki 5 haftalık toplam çıkış miktarı 406 milyon dolara ulaşırken bu tutar, şirketlerin yönetimi altındaki toplam varlıkların %1,2’sine ulaştı. Bunun yanında Bitcoin fiyatındaki yükselişle birlikte şirketlerin yönetimi altındaki varlıklar dolar bazında 33 milyar dolara yükseldi ve bu rakam Haziran 2022 döneminden sonraki en yüksek seviye olarak kaydedildi. Yatırım ürünlerine bağlı işlem hacimleri ise 2,6 milyar dolarla ortalamanın yaklaşık 3 katına ulaştı. 

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin fonlarına yönelik 113 milyon dolarlık çıkışla birlikte geçen hafta Bitcoin düşüşüne bağlı BTC Short donlarında 35 milyon dolarlık giriş kaydedildi. Mevcut durumunda kripto piyasasıyla ters orantılı olduğu görülürken bu, bankacılık krizi esnasında likidite ihtiyacına bağlandı. CoinShares analistleri, benzer bir durumun Mart 2020 döneminde pandeminin ilk günlerinde de yaşandığını hatırlattı. 

Bitcoin fonlarındaki 113 milyon dolar ve Ethereum fonlarındaki 13 milyon dolara yakın çıkışların haricinde daha düşük miktarlı altcoin fonlarında ise 1,3 milyon dolarlık kısmi girişler görüldü. Bu da büyük kripto fonlarından çıkışın likidite ihtiyacından kaynaklandığı görüşünü kuvvetlendiriyor.

Bölgesel bazda bakıldığında ise en yüksek çıkışın 24,3 milyon dolarla Almanya’da gerçekleştiği görüldü. Buna nazaran ABD piyasası 400 bin dolar ile en düşük fon çıkış görülen ülke oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir