IMF, Kripto Yatırımcılarının Korunmasını İstiyor

Geçtiğimiz yıl FTX‘in iflası ve TeraUSD‘nin batışının ardından kripto yatırımcılarının daha iyi korunması gerektiğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl kripto para sektörü oldukça zorlu bir yıl geçirdi. Geçen yılın ardından ekonomi çevreleri ve düzenleyiciler sektör yatırımcılarının daha iyi korunması gerektiğini düşünüyor.

IMF, Kripto Para Sektörünü İçeren Bir Rapor Yayımladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para piyasaları için “zorlu bir yıl” yaşandığını ve sektörün kapsamlı ve tutarlı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. IMF, stablecoin ihraç edenlerin ve kripto şirketlerinin banka tarzı sermaye gereksinimlerine sahip olması gerektiğini öne sürüyor.

IMF‘nin “Küresel Finansal İstikrar Raporu”nda, kripto bağlantılı bankaların ve büyük borsaların çöküşlerinin yaşandığı bir yıldan sonra, kripto para sektörünün uluslararası düzenlemelerin yapılması çağrısında bulunuluyor. Raporda, kapsamlı ve tutarlı düzenlemelerin tüketicileri ve kurumsal yönetimi korumaya odaklanması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca, düzenlemelerin kripto depolama, transfer, takas ve rezervlerin gözetimini kapsaması gerektiği ve stablecoin’leri çıkaranların ekstra ihtiyatlı gereklilikler içermesi gerektiği vurgulanıyor.

IMF raporu, kripto ve teknoloji ağırlıklı borç verenler Silvergate, Signature ve Silicon Valley Banks’in Kasım ayında FTX kripto borsasının iflasını takip ettiği “kripto için zorlu bir yıl”dan bahsediyor. IMF, dijital varlıkların uygulanabilirliği hakkındaki soruları artırdığını ve uygun düzenleme ihtiyacını güçlendirdiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir