İçerik oluşturuculara ve video tutkunlarına Nvidia’dan müjde!

İlerleyen günlerde gelecek bir yükseltme, Nvidia grafik kartlarını kullanan içerik oluşturucuların ve video tutkunlarının daha fazla eşzamanlı akışı kodlamasına olanak tanıyacak.

Özellik, büyük olasılıkla, son birkaç yılda çıkan çoğu GPU kapsayacakken, özellik video sürücüsü güncellemeleriyle gelecek. Şunu da belirtmek de fayda var profesyonel kartların kod çözme konusunda hala avantajı bulunuyor.

Nvidia ile içerik oluşturmak daha iyi hale geliyor

Nvidia, tüketici grafik kartları için eşzamanlı video kodlama akışlarındaki sınırları sessizce yükseltmeye başladı. Değişiklik sayesinde, bir iş istasyonuna veya veri merkezi GPU’larına ihtiyaç duymadan video ile çalışan yayıncılara daha fazla esneklik sağlayacak.

Muhtemelen en son Nvidia Game Ready veya Studio sürücülerini gerektiren yeni güncelleme, GeForce grafik kartlarında eş zamanlı NVENC akışlarının sayısını üçten beşe çıkarıyor. Yama, GTX 745, 750Ti ve tüm 900 serisi dahil olmak üzere Maxwell’den bu yana tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayar modelleri için geçerli olacak.

Nvidia değişikliği henüz duyurmadı, ancak mevcut kodlama destek sayfasını 18 Mart’tan itibaren arşivlenmiş bir sürümle karşılaştırdığımızda, değişikliğin bu hafta meydana gelebileceğini ortaya koyuyor. Muhtemelen 531.41 sürücü sürümüyle birlikte bu özellik yukarıdaki görselde yer alan tüm GPU’lara gelecek.

Artırılmış bant genişliği, tüketici GPU’larına sahip içerik oluşturucuların ve video tutkunlarının daha verimli çalışmasına yardımcı olan yeni özelliklerden yalnızca biri oluyor. Bir diğeri ise, testlerin popüler H.264’ten daha hızlı kodlamalar gösterdiği AV1 codec bileşeninin ortaya çıkışıydı. Geçen yılki Intel Arc Alchemist, AMD Radeon RX 7000 ve Nvidia GeForce RTX 4000 serisi kartlar, donanım tabanlı AV1 kodlamasını destekleyen ilk grafik kartlarıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir