Dünya Atletizm Birliği Trans Kadınların Kadınlar Kategorisinde Yarışmasını Yasakladı

Dünya Atletizm Birliği trans kadın atletlerin uluslararası etkinliklerde kadınlar kategorisinde yarışmasını yasakladı.

Ayrıntılar ⬇️

Dünya Atletizm Birliği basın açıklamasıyla trans kadınların spor müsabakalarında kadınlar kategorisinde yarışmasını yasakladı.

Birlik açıklamasında “Trans birey sporcularla ilgili olarak Konsey, erkek ergenliği geçiren erkekten kadına trans birey (olan) sporcuların 31 Mart 2023 tarihinden itibaren kadınlar Dünya Sıralaması yarışmalarının dışında tutulmasına karar vermiştir” ifadelerini kullandı.

Ay sonu itibarıyla uygulamaya girecek karar, ergenlik çağına girdikten sonra cinsiyet değiştiren transseksüel sporcuları kapsayacak.

Söz konusu kararın ardından açıklama yapan Dünya Atletizm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sebastian Coe, 31 Mart’tan itibaren erkek ergenliği geçirmiş hiçbir transseksüel sporcunun kadınlar dünya sıralaması yarışmalarında yarışmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Coe, “Dünya Atletizm Konseyi bugün sporumuzdaki kadın kategorisini korumak ve bunu trans atletlerin katılımını kısıtlayarak yapmak üzere kararlı bir adım atmıştır.” dedi.

Trans bireylerin katılımı konusundaki kurallara ilişkin daha fazla araştırma için bir çalışma grubu kurulacağını belirten Coe, “Sonsuza kadar hayır demiyoruz” dedi.

Coe, şu anda sporda uluslararası düzeyde yarışan trans sporcu bulunmadığını belirtti.

Önceki kurallara göre, Dünya Atletizm Birliği trans kadın atletlerin kan testosteron seviyesini litre başına 5 nanomol seviyesine düşürmelerini ve yarışmadan önce 12 ay boyunca sürekli olarak bu eşiğin altında kalmalarını şart koşuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir