Bank of Amerika Bu Altcoin İçin Uyarıda Bulundu!

Bank of America (BofA), yakın tarihli bir araştırma raporunda, işlem kapasitesini yükseltmemesi durumunda, piyasanın en büyük altcoin ağının çökebileceği hakkında uyardı!

BofA: Blockchain hızı artırmazsa bu altcoin çökebilir

Bankadan gelen rapora göre, ağ şimdiye kadar geliştiricilerin uygulama geliştirebileceği bir platform olarak ilk hamle avantajına sahipti. BofA’in Salı günü yayınladığı araştırma raporunda yer alan Ethereum (ETH), DeFi piyasasındaki liderliğine rağmen hala çok az sayıda alternatifi bulunmasıyla vurgulandı.

Bununla birlikte, Blockchain’in “verimini” artıramazsa Ethereum’un benimsenmesinin ve kullanımının düşebileceğine yer verildi. Rapor, uygulama geliştiricilerin muhtemelen üzerine inşa edilecek diğer ağlara göç edebileceğini söylüyor. Kriptoda verim, bir Blockchain’in saniyede tamamlayabileceği işlem sayısını ifade eder. Ethereum şu anda Solana ve Avalanche gibi altcoin rakiplerine kıyasla bu alanda daha az avantaj sağlıyor.

Sharding kurtarıcı olabilir mi?

Analistler Alkesh Shah ve Andrew Moss, “Ethereum’un uzun vadeli uygulanabilirliğini, iş hacmi kapasitesini önemli ölçüde genişletmek için parçalama (sharding) mimarisini uygulamayı içeren yol haritasında ortaya konan vizyonu gerçekleştirme yeteneğine bağlı olarak görüyoruz” diye yazdı.

Bank of America, Ethereum’un akıllı sözleşme özellikli platformunun, uygulama geliştiricileri platforma yöneldikçe ona ilk hamle avantajı sağladığını ve bunun da merkezi olmayan uygulamaların (dapp’ler) ve kullanıcıların sayısı arttıkça ağ etkilerine yol açtığını belirtti.

Bununla birlikte, raporda, çok sayıda işlemin ağ tıkanıklığına ve artan işlem ücretlerine neden olması nedeniyle, bu erken başarının “iki ucu keskin bir kılıç” olduğu belirtildi. Dapp, kullanıcıların verilerini arkasındaki kuruluşların elinden uzak tutmak için Blockchain teknolojisini kullanan bir uygulamadır. Akıllı sözleşmeler, bir sözleşmenin şartlarını yerine getiren bilgisayarlı blockchain protokolleridir.

Notta, “Önceki teknoloji döngülerinde (bilgisayarlar, yazılım, internet) olduğu gibi, yeni projelerin ortaya çıkması muhtemeldir ve kötü konumlandırılmış projeler yok olacaktır.”

On-chain metrikler Ethereum hakkında neler söylüyor?

Ethereum ağı, popülaritesine rağmen, ağ üzerinde işlem yapmak için gereken yüksek gas ücretleri nedeniyle kullanıcıları uzaklaştırmasıyla bilinir.

Ancak, son günlerde ağdaki gas ücretleri önemli ölçüde düşerek bir ayın en düşük seviyesi olan 29.390 GWEI’ye ulaştı. Bu da ağdaki NFT etkinliğindeki ani artışın kanıtladığı gibi, kripto topluluğundan Ethereum’a olan ilgiyi tazeledi.

20 Mart’ta, sadece 24 saat içinde gerçekleştirilen 71.700 NFT işleminde Ethereum, toplam 58 milyon dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Bu etkinliğin çoğu (yaklaşık %70’i), ortalama işlem tutarının 1.206 dolar olduğu Blur platformunda gerçekleşti. Hacmin kalan %16’sı, ortalama ticaret tutarının 335 dolar olduğu OpenSea’de gerçekleşti.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Aralık 2020’de PoS Ethereum için stake edilen ETH’lerin para çekme işlemlerini mümkün kılacak Shanghai yükselmesi için tarih belirlendi. Bank of America (BofA), ETH 2.0 ile birlikte uygulanacak sharding ağ kapasitesi açısından Ethereum’a destek olacağını düşünüyor. Raporda göre, “Ethereum (ETH), Blockchain hızını artırmazsa kullanımı düşecek”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir