Antalya’da adaylık yarışı başladı

ANTALYA – 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan milletvekilliği seçimlerinde Antalya’dan 17 milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapacak.

Aday adaylığı başvurularının yapıldığı partilerde, gözler 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edilecek aday listelerine çevrildi. Antalya’da 111 başvuruyla AK Parti başı çekerken, CHP de 109 isimle onu izledi. İYİ Parti, Antalya’da 76 aday adayı yarışacak. MHP’den ise 51 kişi başvuru yaptı. HDP’de ise aday adaylığı için başvurdu.

AK Parti ve CHP’nin kadın aday adayı başvuru sayısı 27, İYİ Parti’de 22, MHP ve HDP’de ise 9 oldu.

İLK KEZ E-TEMAYÜL YÖNTEMİ

Mevcut 7 milletvekilinin tamamının yeniden başvurduğu AK Parti’de, Antalya’da iki dönem büyükşehir belediye başkanlığı, bir dönem milletvekilliği yapan Menderes Türel de aday adayları arasında. Dikkat çeken isimler arasında AK Parti’nin iki dönem il başkanlığı görevini yapan ve istifa eden İbrahim Ethem Taş, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keyik Yılmaz da yer alıyor. 15 yıla yakın süre Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yapan İbrahim Acar ve iki dönem Kumluca Belediye Başkanlığı yapan Hüsamettin Çetinkaya’nın adı da aday adayları listesinde. Görme engelli Mert Yakışır da AK Parti’den aday adayı olan bir diğer isim. AK Parti, Antalya’daki aday listesini belirlemek için bu hafta pazartesi günü temayül yoklaması yaptı. Parti delegeleri ilk kez uygulanan ‘e-temayül’ yöntemiyle aday adaylarını oyladı. Temayül sonuçları açıklanmadı.

CHP ADAY ADAYLARINI TANITTI

CHP Antalya İl Başkanlığı’nın, Nazım Hizmet Kongre ve Fuar Merkezi’nde bugün düzenlediği tanıtım töreninde 109 aday adayı sahnede tanıtıldı. CHP’de başvuru yapanlar arasında mevcut ve eski milletvekilleri, geçmiş dönem il başkanları, STK başkanları, doktorlar ve turizmciler başı çekiyor. Eski il başkanlarından Ahmet Kumbul, Nusret Bayar ve Mustafa Erdem aday adayları listesinde yer alırken, geçmişte milletvekilliği yapmış Devrim Kök, Niyazi Nefi Kara, Tuncay Ercenk ve Arif Bulut da başvuru yaptı. Başvuruda bulunan isimler arasında Türkiye Barolar Birliği (TBB) eski Başkanı Metin Feyzioğlu ile aralarında yaşanan gerginlikle gündem olan Antalya Barosu eski başkanı Polat Balkan da yer aldı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır başvuranlar arasında bulunuyor.

KADIN ADAY BEKLENTİSİ VAR

Her seçim öncesi kadın aday tartışmalarının yaşandığı CHP’de, bu dönem seçilebilecek sırada en az bir kadın aday yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Nilüfer Deveci, Antalya Kadın Kolları Başkanlığı; Aliye Coşar da Manavgat İlçe Başkanlığı görevlerinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Türkiye Kurucu Başkanı avukat Emine Oya Özarslan ve Yörüklerin İl Hatunu Sibel Gezen başvuru yapan isimler arasında. Gazeteci ve önceki dönem Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Songül Başkaya, CHP milletvekilliği için başvuru yaparken, önceki seçimlerde Kocaeli milletvekili adayı olan gazeteci Ebru Küçükaydın da bu kez Antalya listesinde yer alan isimler arasında. Bir seçimde DYP’den, iki seçimde CHP’den Antalya milletvekili adayı olan ve geçmişte Muratpaşa Belediyesi meclis üyeliği yapan avukat Figen Albuga Çalıkuşu da yine CHP’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı. Deva Partisi Antalya İl Başkanı Selda Öner ise görevinden istifa edip milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yaptı.

İYİ PARTİ’DE 76 ADAY ADAYI YARIŞACAK

Antalya’da 76 aday adayının yarıştığı İYİ Parti, 2 Nisan Pazar günü temayül yoklaması yapacak. Temayül yoklaması sonrasında listesini kesinleştirecek olan İYİ Parti’de, Demre Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Okan Kocakaya, eski il başkanı Mehmet Başaran, milletvekili Feridun Bahşi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki genel sekreter yardımcılığı görevinden ayrılan Durmuş Ali Arslan, aday adayları arasında yer alıyor. Sosyal medyada ‘İlave TV’ adı altında yayınladığı videolarla tanınan Arif Kocabıyık da aday adayları arasında. Partinin Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ise bu kez adaylık başvurusu yapmadı. 51 kişinin başvurduğu MHP’de, Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan’ın yanı sıra MKYK Üyesi İlknur Fidan ismi de dikkat çekiyor.

TİP KENDİ ADIYLA SEÇİME GİRİYOR

Bazı illerde seçime kendi adayları ve amblemiyle girme kararı alan Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Türkiye İşçi Partisi (TİP) de iddialı seçim çalışmalarına başladı. MYK üyesi ve Antalya İl Başkanı Yunus Başaran ve çevre davalarıyla tanınan avukat Tuncay Koç, TİP’ten milletvekilliği için başvuru yaptı. Aday adayı listesinin açıklanmadığı HDP’de ise bir önceki dönemin il başkanı olan Muhsin Taşar’ın adaylık başvurusu yaptığı öğrenildi.

2018’de yapılan son genel seçimlerde 16 milletvekiliyle temsil edilen Antalya’da AK Parti 6, CHP 5, İYİ Parti 3, MHP ve HDP ise birer vekil çıkardı. İYİ Parti’den milletvekili seçilen Tuba Vural Çokal daha sonra AK Parti’ye transfer olunca, partinin vekil sayısı ikiye düştü. CHP eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın 11 Şubat 2013’teki vefatın ardından CHP’nin milletvekili sayısı ise dört oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir